Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekNejvětším hřbitovem planety je Ohlsdorfský hřbitov v německém Hamburgu. Ten je v provozu od roku 1877 a zabírá plochu okolo 405 hektarů.
 
Milion nebožtíků
Kolik duší tady k dnešnímu dni spočinulo, není úplně jasné. Poslední čísla pocházejí z roku 1996, kdy archiv hřbitova mluvil od 982 117 pohřbených. Šílené číslo, co říkáte? Jenže to není všechno! Kromě toho zde bylo do roku 1996 provedeno 413 589 kremací!

Jsou tu i hromadné hroby

Obrazek
 
Na konci druhé světové války se spojenci zakousli do Německa se vší vervou a masivní nálety neminuly ani Hamburg. Výsledkem byly tisíce mrtvých. Němci tehdy nestíhali mrtvé pohřbívat, proto bagry hloubily na Ohlsdorfském hřbitově velké jámy, do kterých se mrtvoly ukládaly po stovkách, a to bez řádné identifikace. Obětí bylo okolo 30 tisíc, jejich těla dodnes spočívají na hřbitově.
 
Místo procházek
 
Trochu absurdním dojmem působí fakt, že cestovatelé v cestopisech popisují hamburský hřbitov jako místo pro příjemné procházky. V mnohém mají pravdu, toto místo opravdu připomíná spíše lesopark, navíc se zde nachází na 17 km stezek harmonicky zabudovaných do trochu ponurého prostředí.
 
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>