Jdi na obsah Jdi na menu
 


Burj al Arab

16. 11. 2007

Krásná a netradiční věž se zvedá z umělého ostrova

 

 

Obrazek


  Hotel Burj al Arab   ve tvaru napnuté plachty, která má připomínat námořní historií a vztah Spojených Arabských emirátů k moři, je víc než jen výšková budova, tak jako Chrysler building v New Yorku zcela jiný než ostatní mrakodrapy, a snad ještě víc. Ačkoliv je postaven doslova na písku, stojí pevně na 250 zpevněných betonových pylonech, které sahají 45 metrů pod úroveň moře ke skalnímu podloží. Krátká hráz spojuje ostrov s nedalekou pevninou a zvýrazňuje pocit soukromý a exkluzivity, o kterou hotel Burj al Arab usiluje a o kterou hosté žádají.

 

 

 Krásná a netradiční věž se zvedá z umělého ostrova, který byl vybudován z hornin vytěžených z klidných vod Perského zálivu. Burj al Arab je pokryt teflonovou membránou. Ta je během mnoha hodin slunečního svitu jasně bílá, ale tvoří dokonalé pozadí pro neustále se měnící počítačově řízenou světelnou show, která se koná každou noc. Jak se na tak výjimečný hotel sluší, nejsou v něm žádné obyčejné pokoje, ale 202 dvoupatrových apartmánů. Každý z nich je nádherně vyzdoben a mají okna od podlahy až po strop, která poskytují úchvatné výhledy na město Dubaj a Perský záliv. Každé apartmá má vlastní obsluhu, proto nepřekvapí, že ceny začínají přibližně na 1000 dolarech za noc a nejlepší „královské apartmány“ stojí královských 5000 dolarů za noc.

 

 Návštěvníci Burj al Arab často přilétají helikoptérou z dubajského mezinárodního letiště na přistávající plochu, která je efektně umístěna 212 metrů nad zemí. Je zde i podvodní restaurace Mahara Seafood, do které se dostanete po krátké jízdě ponorkou z hotelové haly. Sedící návštěvníci vidí z blízka podmořské hemžení zálivu přes dlouhou zakřivenou stěnu z tvrzeného skla.

 

 V jednom se hotel podobá středověké arabské pevnosti: dostat se sem je možné jen z rezervací nebo na pozvání. Dříve si mohli zvědaví turisté zakoupit vstupenku k prohlídce hotelové haly, to už však není možné. Platí tu přísná pravidla v oblékání a nedbalé oděvy jako tenistky nebo krátké kalhoty jsou nepřístupné.

 

 Burj,

  je arabské slovo, které původně znamenalo zpravidla opevněnou věž stojící osamoceně v poušti nebo dominující svahu nad středověkým městem. Na dubajském Burj al Arab, "věží" Arabů ale není nic středověkého a jediná věc, která pravděpodobně udrží lidi venku je cena. Jestli ale nemáte dost peněz, je na světě jen málo přívětivějších míst než tento jediný sedmi hvězdičkový hotel.

 

 Symbol města

  Paříž má Eiffelovu věž, Sydney Operu, Londýn Big Ben a Sand Francisco most Golden Gate, proto i Dubay když přestal být zaostalým chudým rybářským přístavem, potřeboval reprezentativní symbol. A tak když zásoby ropy změnily místní ekonomiku, vláda rozhodla. Tím symbolem je Burj al Arab.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>