Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když vám schází energie

31. 5. 2010

Všichni býváme někdy unavení. Kdo z nás nesní o novém přílivu energie? Probudit v sobě energii však není tak těžké, jak si myslíme.


Jak na to?

  

  Ranní rozcvička. Cvičte každé ráno čtvrt hodiny. Den tak začnete klidněji, bez pocitu, že vás čeká spousta věcí, které nezvládnete.

 

  Snídaně. Správná snídaně musí obsahovat sacharidy, bílkoviny a tuky. Tuků nemusíme jíst přespříliš, stačí bílkoviny, které skěle uchovávají energii. Vhodné jsou zejména pokrmy z obilnin ve spojení s mlékem, například housky, nízkotučný jogurt nebo měkký tvaroh.

 

  Neztrácejte zbytečně energii. Je lhostejné, zda váš stres způsobují pracovní problémy anebo rodinné hádky, pokuste se problémy vyřešit co nejrychleji a zbavte se stresu.

 

  Vypněte televizi, rozsviťte si lampu na čtení. Vyhýbejte se nudným činnostem, jako je sledování televize, vysávají energii. Zkuste si místo toho třeba číst. Čtení má na vnitřní energii lepší vliv.

 

  Nezapomínejte na tělesnou aktivitu. Cvičení dodává energii.

 

  Berte na vědomí své biologické hodiny. Celodenní rytmus je jako naše vnitřní hodinky, které regulují krevní tlak i tělesnou teplotu v různých denních i nočních dobách. Toto chemicky řízené působení je odpovědné za výkyvy aktivity – od skvělé kondice až po psychickou a fyzickou únavu.

 

  Nezapomínejte na zdravou výživu. Jídelníček, který má malou výživnou hodnotu, bývá zdrojem únavy. Měli byste tedy svou stravu doplňovat třeba o vitaminy.

 

  Nekuřte! Kouření cigaret zhoršuje příliv kyslíku do tkání a v důsledku toho se projeví únava. Nemůžete ovšem čekat, že se začnete cítit lépe hned druhý den poté, co jste s kouřením přestali. Nikotin dočasně působí jako simulátor a jeho nedostatek může vyvolat pocit únavy.

 

  Správná tělesná hmotnost. Pokud máte nadváhu a víte, že byste měli zhubnout, určitě s budete cítit lépe, až se vám to podaří. Musíte pochopitelně dodržovat rozumnou dietu, hladovka nic nevyřeší. Rychlý úbytek váhy není zdravý a vede k oslabení organismu.

 

  Nespěte příliš dlouho. Příliš dlouhý spánek vyvolává pocit těžké hlavy po celý následující den. Většině lidí by mělo stačit 6-8hodin spánku. Nižší počet hodin ovšem škodí ještě více než přebytek.

 

  Obklopte se barvami. Pokud bydlíte v tmavém, ponurém bytě, budete stále unavení. Odtrhněte závěsy a vpusťte do bytu trochu světla. Zmnoha výzkumů vyplývá, že barvy mají na energii člověka značný vliv. Například červená povzbuzuje a dodává energii, kdežto zelená zvyšuje na delší dobu koncentraci.

 

  Hudba dodává sílu. Oblíbená hudba zlepšuje náladu a dodává energii. Můžete poslouchat rock, jazz nebo Franka Sinatru – sami nejlépe víte, co je pro vás nejlepší.

 

  Únavu smyjte. Pokud je to možné, opláchněte si obličej studenou vodou. Pokud jste doma, osprchujte se. Tryskající voda vysílá do okolí záporně nabité ionty a mnoha lidem záporně ionizovaný vzduch zlepšuje náladu a vyvolává příliv energie. Je tomu tak proto, že studená oda povzbuzuje krevní oběh a má kladný vliv na činnost hormonů a svalové napětí. Právě proto je dobré únavu „smývat“.

 

  Nikdy nezapomínejte pít vodu. Pokud vás čeká větší námaha, pijte více než obyčejně.

 

  Nepřehánějte to s kofeinem. Jeden nebo dva hrnečky kávy povzbuzují organismus k činnosti, ale tím to končí. Příliš mnoho kofeinu škodí stejně jako přemíra čehokoliv jiného.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>