Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jakou barvu do pokojíčku?

2. 3. 2010
převzato z: prozeny.cz

 

Barvy vyvolávají příjemné pocity
Barvy vyvolávají příjemné pocity
 

Přemýšlíte, jak ještě vylepšit pokojíček toho nejdůležitějšího člena vaší domácnosti - vašeho dítěte? A jak to udělat, aby se ve svém království cítilo dítě co nejlépe? Může to být snazší než si myslíte. Stačí si pohrát s výběrem správných barev!

Vedle správného rozmístění nábytku hrají velkou roli vhodně zvolené barvy. Právě ony dokážou navozovat příjemné pocity, měnit nálady a některé mají vliv třeba i na usínání.

Síla barev

 

Barvy velmi intenzivně ovlivňují naše pocity a vnímání, proto jejich výběr opravdu dobře zvažujme. V případě dětského pokoje pak několikanásobně, protože dítě bude ve „své" místnosti trávit hodně času.

 

Děti mají obecně rády syté barvy. Dáme-li vedle sebe ročnímu dítěti autíčko ze surového dřeva a tříbarevné, můžeme si být jisti, po kterém sáhne dříve. Na druhou stranu ale příliš barev a sytosti může škodit. Průzkumy dokázaly, že miminka v sytě žlutém pokoji hůř spí.

Zelená barva uklidňuje a působí vyrovnaně
Zelená barva uklidňuje a působí vyrovnaně
 

„Vnímání toho, jak která barva působí na dítě, je zejména v počátečních fázích jeho vývoje a růstu závislá na reflexi jeho rodičů," upozorňuje psycholog a profesionální kouč Vilém Urban.

„Rodiče si musejí všímat, jak se ve kterém prostředí jejich dítě cítí, co ho zklidňuje, dává mu pocit soustředěnosti, nebo naopak co ho aktivuje."

Stále v nás přetrvávají tendence děti podceňovat v tom, co se týká jejich vnímání a prožívání. „Konstatování typu: ,Tomu ještě nemůžeš rozumět, na to ještě nejsi dost vyzrálý...' slýcháme ve svém okolí dnes a denně," říká Vilém Urban a dodává: „Problém ale není v tom, že by si dítě neumělo říci, jakou barvou by chtělo vymalovat pokoj, ale v tom, že to nemusí zapadat do naší představy, jak by měl pokoj vypadat."

 

Určitým vodítkem pro nás kromě povídání si o barvách mohou být například i obrázky, které naše dítě kreslí.

„Když nastřádané obrázky rozložíme na zem, máme poměrně rozsáhlou galerii, kterou můžeme sledovat spolu s dítětem a vést nad ní diskusi. Mimo jiné v takovémto rozložení máme možnost vidět, které barvy nejčastěji používá. To může být dobrý nástroj pro hledání vhodné barvy pokojíku," radí psycholog.

Oranžová barva zužuje prostor
Oranžová barva zužuje prostor
 

Co patří do dětského pokoje?

Mezi základní a mnoha lety prověřené principy uplatňované při tvorbě dětského pokoje patří:

  • pohodlí
  • bezpečí
  • univerzálnost
  • mobilita
  • barevnost
  • fantazie

Podle bytové designérky Zuzany Halfarové nesmějí v dětském pokoji chybět základní zóny:

  • zóna spaní
  • zóna určená k hraní
  • zóna k psaní a čtení

„Základním vybavením je vždy dobrá odvětrávaná postel s kvalitní matrací, polohovatelná židle s psacím stolem a dostatečné úložné prostory nejen pro hračky, ale také oblečení, a poličky na knihy."

Zásady pro rozmístění nábytku

Za nejlepší materiál pro nábytek v dětském pokoji považují designéři jednoznačně dřevo.

„Postel bychom měli umístit tak, aby z ní dítě pokud možno vidělo na dveře a mělo tak přehled," doporučuje Zuzana Halfarová. „Bezpečněji se děti cítí v posteli, která je přiražena ke zdi a kterou je vhodné v okolí postele obložit např. látkami s kapsářem apod."

V dětském pokoji by měl být dále prostor určený pro hraní. Pokud je v něm plovoucí či dřevěná podlaha, je vhodné určitou část vybavit kobercem, na kterém si děti mohou hrát.

 

„K oknu je dobré umístit psací stůl s kvalitní polohovatelnou židlí, která roste s dítětem," pokračuje Zuzana Halfarová. „Stůl umisťujeme k oknu tak, aby na něj dopadalo přirozené světlo a zároveň si dítě neclonilo rukou, kterou píše."

Jaké barvy do pokojíčku?

Jak už jsme se zmínili, je určitě při výběru barev vhodné brát v potaz (kromě přání dítěte) i jeho povahu.

 

„Obecně lze říci, že k uklidnění hyperaktivních dětí přispívají tóny světlejší, studené odstíny modré, zeleno-modré nebo fialové. Naopak živé barvy, jakými jsou oranžová, žlutá, červená a purpurová, děti povzbuzují a dodávají jim pocit tepla," říká Zuzana Halfarová.

 

Designéři doporučují volit maximálně tři barvy - z toho jednu barvu výraznou a dvě tlumenější. Více než kdy jindy platí v případě barevnosti, že ,,čeho je moc, toho je příliš". „Preferuji vždy tlumenější odstíny barev, jelikož dalšími oživovacími prvky jsou pak samotné dětské hračky, které barvami jen hýří," vysvětluje Zuzana Halfarová.

A jakých barev se podle designérky vyvarovat?

„Nevhodné barvy, především pro malé děti, jsou syté, agresivní barvy, například oranžová. Obecně je lepší nevolit barvy vyvolávající aktivitu a agresivitu."

Jak vymalovat ostatní místnosti v bytě?

Vnímání barev je záležitost silně individuální, a tak doporučit ty nejvhodnější pro jednotlivé místnosti v bytě jednoduše nejde.

Žlutá a oranžovo-žlutá barva podněcují k aktivitě
Žlutá a oranžovo-žlutá barva podněcují k aktivitě
 

„Problém totiž je, že se lišíme v tom, s jakými životními zkušenostmi a okolnostmi máme ten který pocit (a tím pádem tu kterou barvu) spojený. Proto nelze s nějakou větší přesností stanovit, co která barva znamená. Například červená barva, která v někom dokáže evokovat pocity rozkoše a bujení mnoha různých chutí, může v jiném člověku probouzet pocity zoufalství a nechuti, protože si s červenou užil ,své' např. v rámci autonehody, kdy došlo ke zranění nějakého blízkého člověka," vysvětluje Vilém Urban a shoduje se se Zuzanou Halfarovou, která tvrdí:

 

„Výmalba místností by se neměla řídit striktně danými pravidly. Každý člověk reaguje na barvy různě a vždy je vhodné je volit také podle toho, které jsou naše oblíbené a ve kterých se cítíme dobře.

 

Přesto existují různé příručky a návody, které „určují," co která barva znamená. Přikládáme je závěrem článku jako možnou inspiraci:

Barva Psychické působení Optické působení Vhodné místnosti
žlutá povzbuzuje, je veselá a komunikativní ve světlém odstínu rozšiřuje prostor, u intenzivního vystupuje do popředí pracovny, jídelny
žlutozelená přívětivá, veselá, připomínající přírodu ve světlém odstínu rozšiřuje prostor, u intenzivního zužuje prostory vyžadující přátelskou atmosféru
zelená uklidňuje, působí vyrovnaně neutrální ložnice a pracovny
modrozelená uklidňující, chladná zužuje prostor reprezentativní prostory
modrá elegantní, svěží, chladná rozšiřuje prostor kuchyně, koupelny a pracovny
indigově modrá uklidňuje, vážná a distancovaná zmenšuje a vzbuzuje dojem hloubky pracovny a ložnice
modrofialová vážná a slavnostní zužuje prostor elegantní, slavnostní a reprezentativní místnosti
červeno-fialová extravagantní, tajemná, jemná, je sladká a hravá ve světlém odstínu rozšiřuje prostor, intenzivní odstín prostor zužuje slavnostní místnosti, dívčí a dámské pokoje
purpurová extravagantní, tajemná relativně neutrální slavnostní místnosti, dívčí a dámské pokoje
sytá červeň dynamická, aktivizující a agresivní může deptat a působí úzkost pro místnosti na party
oranžová a žluto-červená podněcuje, aktivuje, je agresivní zužuje prostor pro místnosti na party
bílá světlá, jasná, lehká rozšiřuje prostor pro místnosti, kde nechceme vyvolávat zvláštní účinek
černá věcná, strohá, těžká zmenšuje prostor tam, kde má zapůsobit barevné zařízení
šedá pasivní, neutrální, vyrovnaná neutrální pro každý druh nábytku, obývací pokoj
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>