Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barevná typologie_

2. 3. 2010

1. díl: Letní typ

převzato z: moda.cz

Barevná typologie spočívá ve zhodnocení našeho přirozeného odstínu pleti, barvy očí a vlasů. Slouží k tomu, aby nám poradila, které barvy oblečení, barvy účesu, způsob líčení a druh šperků se k nám nejvíce hodí a které nikoliv. Budete sama překvapena, jaký vliv na vaši náladu může mít správná volba barev.

 

 

Tato analogie umožňuje rozdělit lidi do kategorií podle ročních období na jarní, letní, podzimní a zimní. V tomto článku se budeme zabývat pouze typem letním.

 

 

Podle čeho poznat letní typ

  Letní typ může mít pleť světlou, která v chladu získává namodralý podtón nebo také dobře prokrvenou s jasně zřetelnými, jemnými cévami a ojediněle také tmavší pleť olivové barvy, kterou je možno lehce zaměnit s podzimním typem. Zatímco letní typ na slunci většinou zhnědne, podzimní typ často dostane úžeh.


Oči mívá šedé, šedomodré, modrozelené, tmavě modré, tmavě hnědé a oříškové.

Rty
bývají jemně růžové až namodralé.

Vlasy mají nejčastěji odstín popelavé blond, myší šeď, popelavé hnědé, modrošedé, perličkově bílé, světlehnědé až tmavohnědé.

 

Jaké barvy jsou vhodné

Pro letní typ se hodí především barvy jemné a něžné, můžeme si vybrat mezi decentními odstíny studenými, pudrovými a pastelovými.

Letnímu typu vyhovují všechny odstíny se základem v modré, a dále tyto chladivé: starobílá, tlumená a melírovaná šedá, antracitová a modrošedá, jade, šedá modrozelená, zelená barva rákosí a mincově zelená, růžově béžová, malinová, pudrovaná růžová, barva šeříku, lilku a bordó, světlá modrá, denimová modř a holubí modř, kakaově hnědá, černohnědá.

 

 

Správné líčení

Pleť – Pro světlou pleť se hodí velmi světlý pudr či make-up, pro tmavší typy zase béžové odstíny. Tvářenkou šetřete, měla by mít narůžovělý nádech.


Oči – Růžovou můžete zkombinujte s perleťovou zelenou nebo modrou, doporučují se také stříbřité barvy a šeříkově fialová, šedé linky. Řasenka šedá či černá.

Rty – Vhodná je perleťá rtěnka, nejlépe transparentní melounová nebo fialková, ideální jsou barevné lesky.

 

Jaké zvolit šperky

Stříbro, bílé zlato, zlato rosé, platina, perličky v odstínech růžové a modré, dvojbarevné šperky s dominancí stříbra. Nejlépe se zde hodí jemně členité, drobné tvary.

 

Co by mělo zůstat tabu

Černá a černobílá, zlatá, rezavá, oranžová, žlutozelená, všechny teplé, žlutavé a zářivé odstíny. Ani zlaté šperky nepůsobí dobře.


 

2. díl: – Jarní typ

 

 

Žena jarního typu je temperamentní, čilá a přátelská osoba, která je ráda středem dění, má kolem sebe ráda děti a domácí zvířata. Dokáže si užívat dne se vším, co přináší, aniž by se nechala svazovat nějakými plány. Vzhled pro ni znamená hodně. Její krása nepodléhá času, a tak působí mladistvě až do vysokého věku.

 

 

S příchodem nové sezóny všechny přeměňujeme své šatníky už ze zvyku. Jaro přináší bezstarostnost a nekomplikovanost. Jaro je jako vždy dekorativní a velice ženské.

 

 
 

Jak poznat jarní typ?

 
Pleť: Průsvitně bledá, některé typy snadno zčervenají, na obličeji se někdy objevují pihy, které jsou zlatohnědé. Jarní typ se snadno opaluje do zlatavě hnědé.


Rty: Růžové až jemně červené

Řasy a obočí: Mají hnědý až medový tón

Vlasy: Barva vlasů je plavá, někdy i do červena zbarvená, také barva se zlatitým podtónem

 

 

Jaké barvy se hodí pro jarní typ

Rozlučte se s černou barvou. Jarní typ rozkvétá v teplých, jasných, zářivých, něžných barvách, kde hraje prim žlutý podtón. Nejlépe vám padnou barvy jako krémová bílá, barva slonoviny, světlá béžová, velbloudí zlatá, medově žlutá, barva mléčné čokolády, světlá zlatohnědá, barvy kůží, zářivá zlatožlutá, žlutá barva slunce, světlá oranžová, pomerančová oranžová, fialková, tmavě fialková, broskvová, meruňková, lososová, rajčatově červená, korálová barva, humrová, jasná žlutozelená, žlutá, tyrkysová, zelenomodrá, bleděmodrá, šedá.

Barvy, které jsou pro jarní typ tabu: studené barvy, tmavá zelená, sytě šedá, stříbrná a čistě bílá. Nejtmavější barva, která jarnímu typu sluší, je námořnická modř.

 

Make-up a tipy na líčení

Zapomeňte na ostré a kontrastní líčení v tmavých barvách, vaše přednost vychází právě z jemné, průhledné pleti, působíte křehce a něžně. Pleť jarních žen je nostalgicky srovnávána s broskví, jenž má růžovou a nažloutlou barvu. U jarních typů můžeme najít širokou škálu barevnosti očí, jako třeba tyrkysově modré oči, zelenošedé, zlatě hnědé a šedé.

 

 
Tipy a triky


Make-up používejte s lehkým žlutavým nádechem, transparentní pudr by měl být také ve žlutém nádechu. Rtěnka a zdravíčka by měla používat v teplých odstínech. Doporučuji zdravíčka nekontrastní, které budou lehce přecházet do barvy pleti. Rtěnka by mohla být světle růžová. Tímto nic nezkazíte. Úplně vynechte tvrdé černé linky kolem očí, pokud nechcete vypadat jako sova. Tento make-up sluší více tmavým typům. Experimentovat však můžete s barevnými řasenkami, např. v barvě očí. Vzbudíte uchvacující dojem. Oční stíny můžete použít v pastelových a teplých barvách. Ve výběru laků dejte přednost tělovým odstínům. Na večerní líčení pak můžete použít tmavší stíny v hnědých a fialových odstínech.

 

 

Doplňky a šperky

 

V žádném případě si nekupujte stříbro. Tomuto typu sluší šperky ze zlata, ideální jsou také perličky v krémových barvách a náramky s mušlemi v krémových barvách.

Brýle

Vyzkoušejte obroučky průhledné, lososové nebo humrové, ve světle hnědé a béžové barvě. Jarní typ je jemný, proto si může dovolit vzorované obroučky. V úvahu přichází také obroučky v barvě pleti, jemně žluté, v barvě slonoviny. Zcela nevhodné jsou obroučky černé, modré, zelené. Kdo chce nosit kovové obroučky, měl by zvolit tmavě zlatou.

 

Tipy na jaro

K jaru neodmyslitelně patří sukně různých materiálů střihů a tvarů. Trendové jsou sukně s volány, bublinové sukně odhalující kolena. Vždy nesmrtelné jsou volné a vlající sukýnky z lehkých materiálů. Kdo neholduje sukním, určitě si rád pořídí pohodlné bermudy a šortky. Šaty jsou nejdokonalejší kousek, který můžeme nosit, muži nám . V obchodech se nezapomeňte dívat po šatech s dominantními prvky jako jsoušaty mohou závidět velké mašle, krajky a volánky řasení, aplikované kytičky. Příroda se probouzí a dominují přírodní vlákna, která jsou vyrobena z bavlny a lnu. Módní jsou tašky z lýka a pletené slaměné košíky.


Ve skříni Vám nesmí chybět nezbytnosti jako:
 

  • stupňovitá sukně
  • top s aplikací
  • zkrácené blejzry a kabáty
  • krátké kalhoty nad kotník
  • šortky nebo bermudy
  • kalhoty s ohrnováním
  • krátký pletený svetřík bez zapínání
  • tuniky s nejrůznějšími motivy

 

3. díl: Podzimní typ


Také máte pocit, že vašemu typu pleti nic nesluší? Pojďte s námi zjistit, zda patříte právě do podzimního typu, nebo zda si budete na tipy právě pro vás ještě počkat na další článek. Zde je druhý díl našeho seriálu o barevné typologii podle ročních období.

 

Žlutá, červená, zelená, hnědá, barvy země, rezavá, mahagonová, rákosová zelená se zlatistým nádechem i tmavá modrá, to vše dokáže rozzářit ženy podzimního typu. Jsou to velice šaramantní ženy, které dokážou okouzlit sami sebou.

 

 

Jak poznáme podzimní typ?

Pokožka ženy tohoto typu je světlá v tónu slonové kosti nebo šampaňského (většinou kontrastuje s narudlými vlasy). Pleť je zlato-béžová nebo broskvově zbarvená. Rovněž pihy nebo mateřská znaménka jsou načervenalá nebo zlatohnědé barvy. Tyto ženy se špatně opalují a snadno dostanou úžeh. Rty jsou sytě červené. Vlasy sytě načervenalé nebo narezlé, kaštanové či zlatavě plavé. Oči žen tohoto typu jsou většinou zelené, olivově zelené, bleděmodré nebo tyrkysové.

 

 

 

Podzimní typ a barvy

Podle toho, zda žena podzimního typu má pleť světlou, slonovinovou nebo spíše živější broskvovou, lze z barevné škály vybírat jemné, jasné barvy. Ideální pro všechny podzimní typy jsou teplé začínající od tónů hnědé, barvy šampaňského přes zlato-béžovou, rezavou až po nejtmavší čokoládovou. Všechny narudlé, zlaté, celkově zemité odstíny vypadají na ženě tohoto typu výborně a způsobují, že její pleť přímo zazáří.

Vyvarovat by se však měly šedohnědé barvy, neboť v té vypadají unaveně a všem výrazným odstínům růžové. Kombinace černá-bílá se výslovně nedoporučuje, použít by se měla vhodnější čokoládově hnědá s lomenou bílou. Také modrozelená, která bohužel řadu žen tohoto typu přitahuje, je určena výhradně letnímu typu a nosit by ji tudíž neměly.

 

Naopak pro podzimní typ je k dispozici řada zelených odstínů, ve kterých žena působí na okolí vysloveně atraktivně a hlavně harmonickým dojmem. Z odstínů je to např. hráškově zelená, olivová, světlá barva khaki, petrolejová či tmavá jedlová zeleň.

Jako jediný typ vypadají výborně v zářivě oranžové. Velmi vhodné jsou odstíny mléčného jadeitu, sytého i tmavého tyrkysu a přirozeně všechny načervenalé modré, od švestkové po modrofialovou.

Bílá barva je nejvhodnější s teplým nádechem, tedy bílá barva přírodní vlny, krémově bílá, lehce nažloutlá smetanově bílá či lomené barvy slonoviny.

Dalším vhodným odstínem je mix červené a růžové a to např. lososová a meruňková, červeň vlčího máku, rajských jablíček a měďi.

 

Barva hořčicová nebo barva kukuřice jsou také barvami výhradně pro ženy podzimního typu. Zatímco všechny ostatní typy by v této barvě vypadaly nemocně, podzimní typ v nich přímo rozkvétá. Nejvíce sluší podzimnímu typu rezavě hnědá, ta nejlépe harmonizuje s medově zbarvenými vlasy a hodí se výborně jak ke slonovinové, tak i k broskvové pleti.

 

Jak se nejlépe nalíčit

Make-up: U žen podzimního typu je nutné líčení s nádechem zlata a slunce, barev písku a pouště, tedy ve všech barvách, v nichž se odrážejí teplé tóny podzimu. Make-up s nádechem do zlatova a ve stejném odstínu zvolený pudr nechá nádherně vyniknout šarmu podzimního typu. Tvářenka se doporučuje v barvě terakoty, oranžově hnědé, lososové nebo pro efekt takzvaných opálených lícních kostí sluneční pudr.
 
Očni: Stíny mohou být od jantarové, zlaté, béžové, cihlové, medové, teplé hnědé, tyrkysové, petrolejové až po khaki. Nejvíce se bude hodit hnědá oční linka. Řasenka může být černá ale i hnědá. Obočí stylizujte vždy do teplých hnědých tónů.


Rtěnka: Nejvhodnější je lososově meruňková, rezavá, rezavě červená či rezavě nahnědlá. Pihy, které jemně prosvítají přes make-up, podzimním typům moc sluší.

 

Šperky a doplňky

Nejvhodnější jsou šperky ze dřeva, rohoviny, kůže, j antaru nebo kostěné či ozdoby z peří.
Mohou zvolit objemné a mohutné šperky, pouze v jemnějším barevném ladění, jako jsou žluté topasy, červené korály a teplé acháty, což jsou minerály ladící s barvami podzimu. Slušivé je zlato v teplých odstínech. Vyhnout by se měly stříbru, bílému zlatu a především štrasu.


 

4. díl: Zimní typ


Každá osobnost má svoji skupinu barev, které podtrhují a zvýrazňují její přirozenou krásu. Jak tedy sladit barvy, které sluší právě vám ? Jaký styl oblečení a doplňků zvolit? Následující řádky vám pomohou odhalit toto tajemství, pokud si nejste jistá, co se hodí právě k vaší pleti.

 

 

 

Snad žádný z typů, které jsme vám představili, si tolik nemůže dovolit experimentovat s kontrasty, jako právě zimní typ. Černá a bílá jsou pro něj tím nejlepší, co může zvolit a to nejen co se týče oblečení. I v líčení se nemusí bát bílé tužky na oči a stříbřitých stínů nebo na druhou stranu černé tužky a dokonce i černých stínů. Teplé barvy zimnímu typu prostě neprospívají stejně jako sluneční paprsky sněhu.

 

 

Jak poznat zimní typ

Pleť: Tón pleti je bílý, bílý s růžovým nádechem, béžový, olivový nebo černý.


Vlasy: Modročerné, tmavohnědé, hnědé, šedě melírované, stříbrošedé, bílé plavé, bílé.

Oči: Barva oříšková, černohnědá, šedotmavomodrá, šedozelená, zelená. Silný je kontrast bělma s duhovkou.

 

 

Barvy pro vás

Vaše barvy jsou nejjasnější a nejchladnější ze všech. Teplé barvy totiž způsobí, že vaše pleť vzbuzuje nažloutlý dojem. Všechno, čeho se ostatní typy musí vyvarovat, zimnímu typu sluší. Například kombinace bílá a černá. Tento typ si zkrátka libuje v kontrastech.

 

 
Sytá rubínová nebo šarlatová červeň ( NIKDY tomatový odstín ) je pro zimní typ vysloveně vhodná a podtrhuje jeho přednosti. Zářivě červená vypadá jako základní barva velice nápaditě. Vždy je důležitá kombinace s další sytou barvou např. se zelenou, šedou, černou, ledově modrou, fialovou , růžovou, bílou, žlutou a fialovou, s černou a stříbřitě šedou, černou a ledově modrou, s azurovou, tmavomodrou a ledovou žlutí.

Dalšími barvami jsou všechny syté růžové, azalkové tóny, chladná světlá i tmavofialová. Co se týče zelené, tady jasně platí: jen jasné a výrazné odstíny. Nikdy vybledlé a tlumené nebo dokonce nažloutlé. Také všechny odstíny sytě modré – např. modř hořců či azurová modř – se k zimnímu typu perfektně hodí.

 

Pokud jste spíše jemný a křehký zimní typ inklinující k pastelovým barvám – nebojte se jich! Vaše barevná stupnice obsahuje množství pastelových odstínů, ale vždy budou jasné a velice světlé.


K zimnímu typu se hodí také černá. Dokonce je to ideální základní barva v šatníku žen zimního typu. Skvěle sluší a lze ji kombinovat skoro se všemi zimními barvami. Co se bílé barvy týče, pro vás bude nejvhodnější její chladný odstín. Jasná, chladná bílá je nejvhodnější, i když si můžete dovolit také lomenou bílou barvu přírodní vlny.

 

Tipy pro dokonalý make-up

Zimní typ má samozřejmě několik podskupin, ale těmi nejdůležitějšími jsou dvě základní – buď je žena zimního typu podobná spíše italské černooké krásce s opálenou pletí, nebo se může stylizovat do podoby bledé krásky s rudými rty a havraními vlasy – tajemné upíří ženy.

 

 
Zimní typ by měl nejhlavněji dávat dobrý pozor na to, zda chce zdůraznit oči nebo rty, pokud by zdůraznil obojí, působilo by to křečovitě až nevkusně.


Make-up:
Podkladové líčení by mělo být co nejpřirozenější a spíše světlé. Snědá pleť si samozřejmě může dovolit tmavší odstín. Tvářenku je nejlepší volit podle odstínu rtěnky.

Rty: Pokud se rozhodnete zdůraznit rty, pak se nemusíte bát syté červeně nebo tmavších odstínů růžové. Nezapomínejte ale, pokud jste zvolila silné líčení očí, na rty je lépe nanést tělovou nebo žádnou rtěnku.

Oči: Barvy očních stínů můžete volit jemně růžové, šeříkové, stříbřitě šedé i černé. Zimnímu typu nesvědčí bohatá škála barev. Řasenku používejte podle zvolených stínů buď modročernou nebo černou. Tužka na oči by opět neměla být nějaká výrazná barva, nejideálnější je černá případně bílá.

 

Šperky

K ženě zimního typu se nejvíce hodí stříbro, platina a bílé zlato, diamanty, bílé perly, barvy černá a antracitová.http://www.websvatba.cz/magazin_photos/barevna%20typologie.jpg
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>